Derry City mod Waterford
Derry City vs Waterford — indbyrdes facit
Fakta
- 4 af de seneste 4 opgør havde 3+ mål
- Waterford er ubesejret i de seneste 3 opgør
- Begge hold scorede i 4 af de seneste 4 opgør
Derry City vs Waterford — tidligere resultater
| 14.09.26 | Premier Division | Waterford 2–2 Derry City | D |
| 03.07.26 | Premier Division | Derry City 2–4 Waterford | L |
| 15.05.26 | Premier Division | Waterford 2–2 Derry City | D |
| 27.02.26 | Premier Division | Derry City 4–2 Waterford | W |
Derry City & Waterford — seneste form
Derry City
| 18.09 | Derry City 1–0 Galway United |
| 14.09 | Waterford 2–2 Derry City |
| 11.09 | Shelbourne 0–1 Derry City |
| 30.08 | Derry City 3–3 Shamrock Rovers |
| 21.08 | Bohemians 5–3 Derry City |
| 07.08 | Derry City 2–0 Sligo Rovers |
| 02.08 | St Patrick's Athl. 1–1 Derry City |
| 30.07 | Derry City 0–1 HNK Rijeka |
| 23.07 | HNK Rijeka 1–0 Derry City |
| 16.07 | Derry City 1–2 CSKA Sofia |
Waterford
| 18.09 | Shamrock Rovers 3–2 Waterford |
| 14.09 | Waterford 2–2 Derry City |
| 11.09 | Waterford 1–1 Dundalk |
| 28.08 | St Patrick's Athl. 0–2 Waterford |
| 21.08 | Sligo Rovers 0–0 Waterford |
| 09.08 | Waterford 3–1 Bohemians |
| 02.08 | Waterford 1–0 Shelbourne |
| 25.07 | Galway United 0–0 Waterford |
| 10.07 | Waterford 1–1 St Patrick's Athl. |
| 03.07 | Derry City 2–4 Waterford |
Premier Division — Stilling
| # | Hold | K | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 3 | Bohemians | 33 | 58:40 | 59 |
| 4 | Shelbourne | 33 | 47:46 | 43 |
| 5 | Derry City | 32 | 45:42 | 41 |
| 6 | Dundalk | 33 | 50:55 | 41 |
| 7 | Galway United | 32 | 42:48 | 38 |
| 8 | Waterford | 32 | 44:54 | 34 |
| 9 | Drogheda United | 33 | 39:54 | 34 |
| 10 | Sligo Rovers | 33 | 25:59 | 23 |
Derry City & Waterford — kommende kampe
Derry City
| 16.10 18:45 | Drogheda United – Derry City |
| 19.10 18:45 | Derry City – St Patrick's Athl. |
| 23.10 18:45 | Derry City – Dundalk |
Waterford
| 16.10 18:45 | Bohemians – Waterford |
| 19.10 18:45 | Waterford – Galway United |
| 23.10 18:45 | Waterford – Drogheda United |
Analyse
Derry City og Waterford har mødtes 4 gange gennem årene, og det samlede regnskab taler for Derry City, der har vundet 1 af kampene mod 1, mens 2 endte uafgjort. På papiret er der en klar favorit, men mange af opgørene er blevet afgjort på de mindste marginaler. Der har sjældent manglet mål. Kampene giver i snit 5, 100% af opgørene har budt på tre eller flere, og begge hold har scoret i 100% af dem, hvilket oftere peger på en åben kamp end en lukket. Hjemmebanen har også talt. På eget græs har Derry City et regnskab på 1-0-1 i netop dette opgør, mens Waterford står til 0-2-0 som vært mod samme modstander, så spillestedet kan betyde lige så meget som formen. De seneste uger er med til at sætte forventningerne. Derry City kommer med 2 sejre fra de seneste 5 og 2 mål pr. kamp, mens Waterford har 1 sejre af 5 og 1,4 pr. kamp, et øjebliksbillede, der kan veje lige så tungt som det samlede regnskab. Brudt ned giver det Derry City sejr i omkring 25% af tilfældene, 50% uafgjort og Waterford på cirka 25%. Balancen giver den ene side et forspring, men nok uafgjorte og overraskelser til at holde det spændende. Sidste gang holdene mødtes, den 14.09.2026, endte kampen Waterford 2–2 Derry City, og det resultat præger stadig synet på opgøret. En ny dato er endnu ikke bekræftet, så det står som det friskeste pejlemærke.
Derry City vs Waterford — FAQ
Hvem har vundet flest kampe mellem Derry City og Waterford?
Det er lige: Derry City og Waterford har 1 sejre hver, med 2 uafgjorte
Hvor mange mål falder der i gennemsnit?
5 mål pr. kamp; 100% af opgørene havde 3 mål eller flere
Hvad blev resultatet af den seneste kamp?
Waterford 2–2 Derry City den 14.09.2026

